سودکلا

نویسنده: حسین طیبی - ۱۳٩۳/۱/٢٧

به نام خدا

در این پست دو عکس یکی مربوط به چند 10 سال پیش(دقیق نمیدونم باید بپرسم) و عکس جدیدتر مربوط به 93/1/27 هست.عکس دومی را طوری گرفتم که تقریبا همان کادر عکس قدیمی تر را داشته باشد.

در این مدت چهره روستا تغییرات زیادی به خود دیده که  به چند مورد اشاره می کنم.

1- مدرسه ابتدایی امام خمینی روستای سودکلا در عکس جدید تخریب و به دو منزل مسکونی تبدیل شد.

2-مدرسه راهنمایی خوشبختانه هنوز پابرجا ولی احتمالا در آینده ای نزدیک به سرنوشت مدرسه ابتدایی گرفتار خواهد شد کاج های  اطراف مدرسه راهنمایی در دوره ما و در زمان مدیریت آقای غلام سلطانی کاشته شده الان مشخص هستند.

3-مدرسه جدید هم در عکس جدید قابل مشاهده است.

4-واقعیت تلخ دیگر جمع شدن بساط کشاورزی سودکلاست که در عکس قدیمی تصاویر بالا کوپا مشخص است.

5-کارگران شرکت چوب فریم یا بازنشسته شده اند یا با سرویس می روند به ساری ،تصویر اتوبوس سرویس شرکت این روزا نه تنها در اینجا بلکه در خود شرکت هم مشاهده نمی شود،شنیده ها حاکی از آن است که شرکت آنها را فروخته  است.

6-توسعه روستایی(در مقابل شهری) سودکلا به سمت غرب روستا و حوالی وزات است در سال های اخیر چندین و چند منزل مسکونی در آن سمت ساخته شده است احتمالا یکی از دلایل گسترش به سمت وزات نزدیکی به جاده و داشتن چشم انداز بهتر این منطقه است.

ناحیه دم سره (دم سریچ ها از اونجان) در حال حاضر نیمه مخروبه ای بیش نیست امید است با همت دم سریچ ها این نواحی هم آباد شود.

7-تصویر پرورش گوسفندی در  قسمت بالای محل هم از اتفاقات  دیگری است که در سال های اخیر احداث شده است.

9-از دیگر تقاوت های دوعکس راه افتادن نانوایی  بوده است.

10-نزدیک شرکت نفت بقایای قنات بوده (نگرد تو این عکس ها پیدا نیست این سطر گفتاری هست)که حدود 10 یا 20 سال پیش خروجی قنات قابل مشاهده بوده ولی این روزا اصلا پیدا نیست.

11-یکی دیگر از تفاوت ها بنای تکیه جدید هست که در دوعکس قابل مشاهده است.شنیده ها حکایت دارد که قرار است تکیه دیگری هم بنا شود.

12-اگر در همین سطر متوجه شدی که شماره 4 از قلم افتاده و رفتی چک کردی دیدی که این شماره وجود داره  ولی شماره 8  سر جاش نیست باعث خوشحالی بنده خواهد بودلبخند

در دو عکس بالا تفاوت ها بیشتر از اونایی بوده که ذکر شده به خصوص احداث خانه های شخصی ،تعمیر خانه ها که به عهده خواننده گذاشته شده است.

 

 

 

 

 

 
نویسنده: حسین طیبی - ۱۳٩۳/۱/٢٥

با سلام

از اردیبهشت سال 92 تصمیم گرفتم  افراد روستای سودکلا و روابط نسبی وسببی آنها را در قالب یک نرم افزار ثبت کنم  تا شجره نامه اهالی روستای سودکلا مشخص شود..با شروع کار و مشورت با افراد مطلع در عرض یک سال حدود 737 نفر از اهالی روستا ثبت و کیفیت روابط آنها مشخص گردید.در این کار  اسامی بچه های کوچک خانواده ها ثبت نشده است(به علت عدم شناخت).این شجره نویسی هنوز بسته نشده و امید است با همکاری شما اهالی محترم  تکمیل تر گردد .دوستان علاقه مند می توانند اسامی اجداد و بزرگان خود و روابط نسبی و سببی آنها با افراد دیگر را به صورت فایل ورد یا عکس به ادرس blueman1363@yahoo.com بفرستند  تا در اسرع وقت ثبت نرم افزار گردد

در حال حاضر اسامی 737 نفر در این نرم افزار ثبت گردیده است.

از خروجی آماری نرم افزار تا الان نکات زیر جلب توجه می نماید.

تعداد مردان:376 (51 درصد)

تعداد زنان 361 (49 درصد)

تعداد ازدواج :196

تعداد طلاق :15

تعدد اسامی مردان:

محمد :27 نفر

علی :18 نفر

حسین :13 نفر

رضا:9 نفر

اسماعیل :8 نفر

حسن:8

............

تعدد اسامی زنان

فاطمه:12 نفر

زهرا:8 نفر

باجی :7 نفر

خدیجه :6 نفر

کلثوم :6 نفر

از لحاظ آماری تعدد فامیلی به صورت زیر است:

طیبی :282 نفر

امینی :114 نفر

سلطانی :72 نفر

حسینی :61 نفر

کیا :45 نفر

شریفی :28 نفر

صائمی :25 نفر

صباغی :10 نفر
نویسنده: حسین طیبی - ۱۳٩۳/۱/۱٩

در تاریخ 12 فروردین جمعی از اهالی روستای سودکلا جهت پیاده روی همگانی  حرکت خود را  از مزار شهدا    در ساعت 11 صبح در حالی شروع کردند که زمین هنوز از برف شب قبل سفید بود.شرکت کننده گان از مسیر  "وزاتvezat " -  "پوری pouri" - "تلکورTelcour" - "شار بنshare ben " - " کله سر kele sar" حرکت و در نهایت در  تپه "دینه سرdine sar" تجمع کردند.

در این تجمع پس از پذیرایی و سخنرانی و  اهدای جوایز به برنده گان مسابقه پیاده روی قبلی به قید قرعه به تعدادی از حضار جوایزی اهدا گردید.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 عکس زیر هم از ارتفاع 2140 متری،  از نمای بالا  که مربوط به اردیبهشت 93 هست .

 

 

برای خوانا دیدن عکس ها می توانید روی عکس کلیک راست و گزینه ویو ایمیج را انتخاب کنید.

اشاره:

نقشه ماهواره ای مسیر حرکت و اسامی روی آن  بیشتر جهت آشنایی خوانندگان با نامگذاری تعدادی از  مکان های  روستا بوده  که به نوعی تاریخ روستا به حساب می آید. در صورت استقبال ، اسامی مکان های دیگر به همین نحو اضافه خواهد شد