سودکلا

نویسنده: حسین طیبی - ۱۳٩٤/٤/٢٥

 

 

بسم الله الرّحمن الرّحیم

 عید سعید فطر را به همه ی ملت ایران و همه ی مسلمانان عالم و همه ی اهالی روستای سودکلا تبریک عرض می نماییم.

گذراندن ماه مبارک رمضان با عبادت،با روزه داری،با توسل و ذکر و خشوع و ورود در روز عید فطر برای یک مؤمن یک عید به معنای حقیقی است.

این عید از جنس جشنهای مادی دنیوی نیست؛این عیدِ رحمت خداست؛این عیدِ مغفرت الهی است؛این عید شکر و سپاس مردمی است که موفق شده اند ماه رمضان را با عبادت حق و با ورود در ضیافت پرشکوه الهی به سلامت  و عافیت بگذرانند و در ماه رمضان در حد وسع و توان و امکان خود،از ذکر و دعا و توسل و خشوع و روزه و نماز بهره ببرند.

با یک نگاه عید فطر را می شود عید اجتماع و انسجام امت اسلامی به حساب آورد، علت هم این است که در طول ماه رمضان دلها نورانی و رقیق شده است و عوامل شیطانی اختلاف در وجود انسانها ضعیف شده است. عید فطر در واقع رجوع به فطرت است.فطرت انسان گرایش به خدای متعال و به توحید و به مرکز واحد متعالی ای است که همه ی انگیزه های انسانها،همه ی احساسات انسانها در آنجا می توانند مجتمع شوند و کنار هم قرار گیرند.

دنیای اسلام باید از عید فطر به عنوان یک نقطه ی اتحاد، تنبّه و بازگشت به خود و خدا استفاده کند . این چیزی است که امروز دنیای اسلام به آن نیازمند است.

نماز عید فطر هم مظهری از همین وحدت در هر نقطه ای از نقاط  دنیای اسلام است. لذا در دعایی که ما در قنوت میخوانیم؛«الذی جعلته للمسلمین عیدا و لمحمّد صلّی الله علیه و آله ذخراً و شرفاً و کرامةً و مزیدا»،برای وجود مقدس نبی اکرم این عید یک ذخیره است،وسیله ی شرف است،وسیله ی کرامت و ازدیاد مقامِ عالیِ متعالی آن وجود مقدس است، آن وقتی این خصوصیات حاصل می شود که این عید، عید آشتیکنان دلهای مسلمانان با یکدیگر باشد.این حرف هم در ابعاد ملّی و هم در ابعاد وسیع امّت اسلامی صادق است.

به همان دلایلی که در این متن آورده شده و دلایل بسیار زیادی که آورده نشده است، بر آن شدیم تا نماز عید سعید فطر امسال را درفضای مناسب، در روستایمان برگزار نماییم. لذا این مراسم رأس ساعت هشت صبح به امامت حجة الاسلام رسولی در حسینیه روستای سودکلا برگزار می گردد . بدین جهت از روزه داران گرامی جهت شرکت در این مراسم دعوت به عمل می آید.

                                                                                       و من الله التوفیق

                                                                                     برگزارکنندگان مراسم
نویسنده: حسین طیبی - ۱۳٩٤/٤/۱٧

سحرسجاده ات راچون گشودی       وبامعبودخود خلوت نمودی
وخواندی خالقت راعاشقانه             واشکی هدیه کردی دانه دانه
توراجان علی مارادعاکن                 دعا بر عبد ناچیز خدا کن


                                   التماس دعا
نویسنده: حسین طیبی - ۱۳٩٤/٤/۱٠

 

دامداری در روستای سودکلا از دوران قدیم وجود داشته ، که  به مرور زمان و با کاهش نزولات جوی در تابستان  و عریانی زمین همچنان برقرار ماند.

در گذشته تعداد دامداران و تعداد رئوس دام  در واحد سطح بیشتر بوده که به تدریج از تعداد دامدران کم و کمتر شده که از دلایل آن می توان به مهاجرت جمعیت به شهر،تمایل به داشتن شغل راحت و کم زحمت  و فرار از مشکلات اجاره ای مرتع دانست.معمولا هر ساله دامدران با نمایندگان مالکان مرتع اختلافاتی  از قبیل بهای واحد سطح اجاره،سطح اجاره ،سرانه دام برای واحد سطح ،و محدوده اجاره و ....  دارند.البته ناگفته نماند خود دامداران هم مشکلاتی برای باغات اهالی ایجاد میکنند که در صورت ادامه در قرارداد سال آینده  آنها سخت گیری می کنند.در جدولی که در زیر آماده کردم دامداران  گذشته روستا  لیست شد.  در این جدول اسامی کسانی که مقطعی و در حد 20 راس دام  داشتند نیز آورده شده است.هدف اول من ارائه جدول یا نمودار درختی بود که مدت زمان دامداری(از سال تا سال) و تعداد هر دام یک دامدار  مشخص باشد که متاسفانه این دو مشخصه  برای همه دامداران کامل نشد که در نهایت به صورت شیت اکسلی زیر آماده گردید.
نویسنده: حسین طیبی - ۱۳٩٤/٤/۱٠

 اسفند ماه 93

 اواسط فروردین 94

 اواسط اردیبهشت و  شروع سوختن مراتع

 اواسط خرداد 94

 

اواخر خرداد 94 و تصویر کسی ک نخواست عکس بندازد.