سودکلا

نویسنده: حسین طیبی - ۱۳٩٤/٥/۱٩

با سلام

کشاورزی از گذشته با روستا عجین بوده و این همراهی تا به امروز ادامه یافته است .اصل کار های مربوطه در گذشته وحال یکیست ولی شکل انجام آن به تدریج مدرن تر و آسان تر شده است.یکی از اولین کار های مربوط به کشاورزی شخم زدن زمین است که در روستای ما فصل پاییز انجام می گرفت  و در گذشته به دلیل صعب العبوری و نبود تکنولوژی  در منطقه این  مهم با دستگاهی به نام جت ازال (jet ezal) انجام می گرفت و نیرو محرکه(واحدش گاو بخار بودهنیشخند)  آن از گاو های نر (جونکا) تامین می شده و با مشقت تمام  و در روزهای متوالی انجام میگرفت.و حتی دست مایه معاش عده ای شده بود به این صورت که عده ای بودند که با داشتن لوازم موردنیاز کار ، برای اهالی کار شخم  زدن را انجام می دادند.

به تدریج با ورود ابزارالات کشاورزی از جمله تراکتور جت ازال ناگهانی بازنشسته شد و این روزا بعید می دونم کسی اونو داشته باشهناراحت.

متن فوق مقدمه ای بود بر این پست که فی البداهه  ولی به حقیقت برای شما آماده کردم

یکی از دوستان قرار است جزئیات بیشتری از این ابزار و حرفه مربوطه برای ما آماده کنه  که امیدوارم تا آخر مرداد به دستم برسه.

دیگر دوستان اگه مطلب یا عکسی از این پست دارند می توانند ارسال کنند تا به اسمشون منتشر گردد.

در زیر دوتا عکس از جت ازال برای شما آماده کردم.

 

 
نویسنده: حسین طیبی - ۱۳٩٤/٥/۱٤

با سلام

امروز سه عکس برای شما آماده کردم و  انگیزه گذاشتن این پست ، عکس دسته جمعی بوده که بعد از عید فطر امسال در کله سر (kele sar)  گرفتیم(عکس آخر).  بعد از جستجوی مختصر دو عکس دسته جمعی دیگه از گذشته پیدا  کردم  تا در کنار هم مقایسه ای داشته باشید و هم خاطره ای باشه برای صاحبان عکس ،امید که مورد توجه قرار گیرد.

ضمنا عکاس  عکس آخری آقای روح الله امینی بودند که عکس دسته جمعی دیگر اون روز  که ایشان حضور داشتند دستم نرسید متاسفانه ، به علت بدقولی صاحب دوربین.

 

 

 

 

ضمن تشکر از شما بازدید کننده گرامی جهت بالابردن کیفی و کمی محتوای بلاگ سودکلا ،در گرداندن این بلاگ با رسالت اطلاع رسانی و فرهنگی مشارکت نمایید.
نویسنده: حسین طیبی - ۱۳٩٤/٥/٤

 

 

 

 

 

 

 
نویسنده: حسین طیبی - ۱۳٩٤/٥/٢

 با سلام

نماز عید سعید فطر   امسال  در روز شنبه 27 تیر ماه از ساعت 8 صبح به امامت حجه الاسلام رسولی و با حضور جمع کثیری از اهالی محترم، در حسینیه روستای سودکلا برگزار گردید.نکته قابل توجه در این مراسم ، حضور اهالی از ساعت 7:30 بامداد در محل اقامه نماز بود.

عکس های نماز عید فطر:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 عکس:مجتبی حسینی

 

در جهت بهبود کیفی محتوای بلاگ از تحقیقات مرتبط با روستا با رعایت امانت در نوشته استقبال می گردد.