نقلی بر پست طبابت در سودکلا

نقل از آقای فخرالدین کیائی.

"در رابطه با مطلب طبابت در سودکلای قدیم،اطلاعات مختصری در مورد حضور اولین پزشکان فارغ التحصیل دانشگاهی در منطقه دودانگه را برای بازدیدکنندگان این وب لاگ بیان می دارم.
1- از سال 1342 فارغ التحصیلان پزشکی موظف بودند طرح سربازی خود را با عنوان سپاه بهداشت به شرط فراهم بودن امکانات جا و مکان و همکاری روستاییان در روستا ها بگذرانند.
2- با پیگیری مرحوم محمدتقی کیائی و مراجعه به اداره بهداشت ساری و تضمین ارائه امکانات از قبیل جای سکونت پرسنل و مکان درمانگاه، اداره فوق را مجاب نمود تا یک اکیپ پزشکی شامل یک نفر پزشک و دو نفر کمک پزشک و خودرو و راننده و امکانات دارویی،در قالب طرح سپاه بهداشت به منطقه دودانگه اعزام نمایند.
3- جهت اجرای این طرح یک درمانگاه مرکزی و دو درمانگاه سیار در نظر گرفته شد که درمانگاه مرکزی با کمک اهالی و همکاری مرحوم حاج ولی اله احمدی در رسکت و درمانگاه های سیار در سودکلا و علی آباد مستقر شده اند که گروه پزشکی هفته ای دو روز به درمانگاه های سودکلا و علی آباد مراجعه و به مداوای بیماران این روستاها و روستا های اطراف می پرداختند.
4- تا آنجاییکه به خاطر دارم اولین پزشک این طرح دکتر وحدت اهل آذربایجان بود که بعد از مدت کوتاهی دکتر شهابی اهل ساری (اکنون متخصص کودکان) و بعد از ایشان دکتر اخوان اهل آمل و سپس به ترتیب دکتر کیانی (شهمیرزادی)، دکتر قبادی (سوادکوهی)، دکتر اصفهانی و دکتر پیوندی (هر دو اهل ساری) با عنوان پزشک سپاه بهداشت از  سال 1342 تا دو سه سال قبل از انقلاب به دودانگه اعزام شده و به مداوای بیماران پرداختند.
5- همانطوری که اشاره شد همراه با هر پزشک دو کمک نیز حضور داشتند که نقش بهیار و نظارت بر بهداشت محیط را داشتند و از جمله خدمات آنها برچیدن حمام های خزانه ای روستاها و دوشی کردن آن و جلوگیری از انبار کردن فضولات حیوانی در معابر روستاها و همچنین انجام واکسیناسیون بوده است.
6- اسامی تعدادی از بهیاران طرح فوق عبارتند از: آقایان مسیح زاده، شکری، کریمائی، عباسی ... و اواخر آقایان گیاهی، علیخانی و احمدی
در ضمن به علت کمبود پزشک در آن زمان پزشکان هندی را استخدام می کردند و بعداً پزشک هندی به نام دکتر ردی (Redy) جایگزین پزشکان وظیفه شده بود و تا چند سال بعد از انقلاب نیز در منطقه حضور داشت."
در رابطه با مطلبتون باید عرض شود دکتر  یاسری  در سال های  قبل تر  از 42 بودند و مطالبتون مربوط به دوران بعد از ایشان می باشد.
با تشکر از آقای فخرالدین کیائی بابت  ارسال مطلب فوق.
/ 0 نظر / 13 بازدید