تاریخچه روستای سودکلا به همراه اماکن تاریخی

این مکان تا قبل از اسلام مکان ازادی بوده بنا به نظریه هایی مکان اتشگاه بوده و هم می تواند محل داد و ستد و عبادت باشد و به نوعی مرکزیت منطقه بنافت را دارا بود ظاهرا بزرگانی در این مکان جمع می شدند چنانچه بعد از اسلام در قرن دوم هجری قمری محوریت اهالی شده و اهالی روستاهای همجوار از جمله شورکلا ، روار ، سی چال به این مکان مهاجرت نمودند و این روستا توانست مرکزیت دهستان بنافت را از ان خود کند .

به گفته کتب معتبر تاریخی در قرن چهارم محدث و نویسنده معروف بنام علی ابن شهر اشوب که بعد ها از علمایان بنام جهان اسلام شدند از این روستا برخاست و در قرن هفتم و هشتم این روستا از لحاظ معنوی زبانزد عام و خاص بود . تا انجا که این معنویت روستا باعث گردید که عالمان بزرگ در این روستا ( سوتکلا ) گرد  هم  ایند و از میان عالمان سه تن از این بزرگواران در واقع مهمان ای روستا بودند که در مکانی بنام لنگرپیش مدفون و دارای مقبره می باشند.

 

1)      درویش علی حاجی :

همان طوریکه از متن فوق و اطلاعاتی که در ضریح چوبی و بنای آن حک شده بود بر می اید ایشان شیعه دوازده امامی بوده و بنای ارامگاه ایشان در قرن هشتم هجری مرمت شده و دارای گنبد دو جداره و خط کوفی می باشد و ضریحش هم  مزین به صلوات کبیر با منبت کاری زیبا و بی نظیر ساخته شده است .

این بنا در سال 1390 به ثبت ملی رسیده است . در جوار بارگاه درویش علی حاجی درخت کهنسال از تیره سرو وجود دارد که به اورس مشهور است کارشناسان قدمت آنرا به بیش از هزار سال تخمین زده اند .

2)      امامزاده حسین :

در ضلع غربی قبرستان بنایی سنتی با کاهگل درست شده و داخل این بنا ضریحی چوبی و ساده قرار دارد که ایشان از فرزندان میر عماد می باشند که از اجداد سادات ولیک بنی ها است .

3)      خضر عالم :

این بزرگوار از عالمان عصر خود بوده و ایشان از اجداد عالمی های روستای ولیکچال می باشد چنانچه عقبه ایشان این بنای نپار مانند را که قبلا کاهگل بوده و به علت عوامل طبیعی تخریب شده بود مرمت می نمودند .

اما سنگی روی مزار آرامگاه جناب خضر عالم وجود داشت که بصورت مکعب مستطیل بوده و به وزن بیش از یک تن و به ابعاد دو متر در یک متر در هفتاد سانتی متر که در داخل یک قاب سنگی دیگر به ارتفاع چهل سانتیمتر قرار داشت و در سی سال گذشته دستخوش سوداگران گنج قرار گرفته و تخریب گردید.

همچنین عالمان بنام دیگری از حدود 200 سال پیش بنا به شواهد نسل حاضر و به استناد به اثار تاریخی و کتاب تاریخ بنافت ظهور نمودند از جمله شیخ محمد حسین و شیخ محمد می توان نام برد که از نجف و کربلا و نزد اساتید بزرگی مانند آخوند ملا محمد کاظم خراسانی تلمذ نمودند.

آخرین عالم روحانی این روستا شیخ ابوالقاسم دودانگه ای بودند و ایشان شخصیتی بود که بانی تعمیر در بنای درویش علی حاجی را داشتند و خدمات دیگری نیز انجام دادند.

منبع:

http://soodkolai.persianblog.ir/

/ 0 نظر / 169 بازدید